livet i arktis

Yrkesfag skyter fart i nord - Finnmark topper landet

Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) fikk seg en gratis klipp fra frisørelev Emma Øseth-Pettersen (17) da han besøkte Breivang videregående skole i Tromsø i 2022.

Rekordmange unge velger yrkesfag, og Nord‑Norge leder an. Finnmark har landets klart høyeste andel søkere til yrkesfaglige utdanninger

Publisert

Behovet for fagarbeidere i Norge, og særlig i Nord‑Norge, fortsetter å øke. Statistisk Sentralbyrå (SSB) anslår at Norge kan mangle så mye som 85 000 fagarbeidere innen 2035.

Samtidig viser NHOs Kompetansebarometer 2025 at 60,5 prosent av norske bedrifter allerede melder om udekket kompetansebehov.

Kunnskapsminister Kari Nessa Nordtun (Ap).

Situasjonen er mest krevende i nord. 71 prosent av bedriftene i Troms og 67 prosent i Finnmark rapporterer om store kompetansegap, og også Nordland ligger over landsgjennomsnittet.

Rekordmange velger yrkesfag

For å møte behovet har regjeringen de siste årene lansert flere tiltak for å styrke yrkesfagopplæringen. Kunnskapsminister Kari Nessa Nordtun (Ap) peker på satsingen på en mer praktisk og variert skole i grunnskolen som et viktig grep.

– En mer praktisk og variert skole fra 5. til 10. trinn skal bidra til at flere opplever mestring og motivasjon tidlig. Det er avgjørende for rekruttering til yrkesfagene, sier hun i en pressemelding.

Tallene tyder på at satsingen gir resultater. For tredje året på rad er det rekordmange søkere til yrkesfag. Hele 55 prosent av landets VG1‑søkere har et yrkesfaglig utdanningsprogram som førstevalg for skoleåret 2026–2027, viser nye tall fra Utdanningsdirektoratet.

Søkere til VG1 yrkesfag 2026/2027

Fylke Søkere
Finnmark72,8 %
Møre og Romsdal64,4 %
Innlandet63,0 %
Nordland62,3 %
Telemark61,4 %
Vestland61,2 %
Agder60,8 %
Rogaland59,7 %
Vestfold58,9 %
Trøndelag58,9 %
Troms58,6 %
Østfold56,2 %
Buskerud55,4 %
Akershus43,3 %
Oslo29,1 %

Finnmark topper landet i andelen elever som velger yrkesfag.

Det er den høyeste andelen som noen gang er registrert, og i Nord‑Norge er interessen aller størst.

Finnmark i toppen

Finnmark har den klart høyeste andelen yrkesfagsøkere i landet. Hele 73 prosent av årets VG1‑søkere i fylket velger en yrkesfaglig retning

– Vi er glade for de gode søkertallene til videregående neste skoleår, særlig når ungdomskullene blir mindre. Nå skal vi sørge for skoleplass til alle som har rett på det, enten de kommer fra våre egne skoler, er nye i landet eller flytter til Finnmark fra andre fylker, sier fylkeskommunedirektør Kjersti Vevstad i en pressemelding.

Også de to andre nordnorske fylkene ligger godt over landsgjennomsnittet: Troms med 58,6 prosent og Nordland med 62,3 prosent. 

Totalt betyr det at mer enn seks av ti elever i Nord‑Norge søker seg til yrkesfag.

Blant VG1‑yrkesfagene er teknologi- og industrifag det mest populære i Nord‑Norge, med 26 prosent av yrkesfagsøkerne. Deretter følger helse- og oppvekstfag med 21 prosent, etterfulgt av elektro og datateknologi på tredjeplass med 18 prosent.

Forsvars- og beredskapslinje

Samtidig styrkes tilbudet i nord med nye utdanningsprogrammer. Lakselv videregående skole blir den første i landet som tilbyr en egen forsvars- og beredskapslinje når tilbudet starter høsten 2026.

Utdanningen er utviklet i samarbeid mellom Finnmark fylkeskommune, Forsvaret og Midt‑Finnmark bygdevekstavtale.

Linja ligger under idrettsfag, men to av programfagene er erstattet med "Samfunnssikkerhet og beredskap" og "Militær historie og erfaringslæring". Elevene får en kombinasjon av fysisk aktivitet, samfunnsforståelse og praktisk beredskapskompetanse, og oppnår samtidig generell studiekompetanse.

– Forsvaret, bygdevekstavtalen og vi har jobbet tett for å utvikle et relevant og spennende tilbud for ungdom i regionen, sier Vevstad.

Hun understreker at beredskap har fått økt betydning de siste årene.

– Elevene får erfaring med feltidrett og fysisk trening inspirert av militære aktiviteter, og de får øve på mestring, motstandskraft og samarbeid i krevende situasjoner.

Interessen er allerede stor: 14 elever har søkt på de 15 tilgjengelige plassene. Tilbudet skal i første omgang gjennomføres som et treårig prøveprosjekt.

Powered by Labrador CMS