Venstres lokalstyre-kandidat Eirik Berger mener staten nå bør overta ansvaret for veiene, energiverket og havnen på Svalbard. Reduseres befolkningen i Longyearbyen, kan husholdningsutgiftene bli ekstrem for de som blir igjen på øya.
Søndag og mandag er det lokalstyrevalg i Longyearbyen, et sårbart samfunn i kull-sjokk etter at om lag 100 mennesker mistet jobben i Store Norske sist uke.
- Jeg mener at staten bør overta ansvaret for energi, vei og havn, som i dag driftes av Longyearbyen lokalstyre. På Svalbard har vi et selvkostprinsipp, som gjør at enkelte ting er svært kostbart, sier Berger.
På Svalbard betaler man for eksempel 5000 kroner i vegavgift og nærmere 40 kroner for en liter helmelk.
- Grønnsaker, det er luksusmat, sier Berger, og legger til at en kilowatt-time strøm koster 1,64 kroner.
Les også: - Store Norske går med heidundrende overskudd
Kjenner det på kroppen
Ny rolle til Store Norske
- Få et likt virkemiddelapparat som fylkeskommunene har for regional omstilling der Innovasjon Norge kan komme inn.
- Forsere utviklingen av havnen i Longyearbyen, kostnadsberegnet til 400 millioner kroner, som regjeringen bare har bevilget 15 millioner til.
- Bygge opp en egen næringshage knyttet til UNIS, universitetssenteret i Longyearbyen.
- Utrede alternativer til dagens energiverk basert på fangst og lagring av CO2.
Les saken i Dagens Næringsliv: Vil gi Store Norske ny rolle
Forsøke å påvirke
Regjeringen må ta energien
Store Norske:
Stiftet i 1916 og er 99,9 prosent statlig eid.
Produserer 0,25 promille av den totale verdensproduksjonen på cirka åtte milliarder tonn kull.
Har ikke hatt subsidier siden 2001. De siste ti årene har staten tatt ut en halv milliard kroner i utbytte.
De siste tre årene har kullprisene sunket, og selskapet regner med lave priser de neste årene.
Gikk med 75 millioner i minus i 2014 og driver i dag ikke lønnsomt.
Antall ansatte før nedbemanningen var 320.
Kilde: Dagens Næringsliv og Store Norske
Valg på Svalbard:
Svalbardrådet ble i 2002 avløst av Longyearbyen lokalstyre, som et ledd i en utvikling mot økt demokrati for innbyggerne på Svalbard.
Lokalstyrets medlemmer velges gjennom direkte valg hvert fjerde år. Og i år er valget søndag 4. oktober og mandag 5. oktober.
Lokalstyret har ansvar for myndighetsutøvelse på visse saksområder, for offentlig tjenesteyting, for utviklingsoppgaver og for tekniske tjenester som elektrisitet og fjernvarme, veier, vann, avløp og renovasjon.
Lokalstyret ble omorganisert i 2006, og har nå fire avdelinger: Administrasjon, Kultur- og Fritidsforetak, Oppvekstforetak og Bydrift Longyearbyen. Kilde: Store Norske Leksikon