politikk

Nye EU-regler kan true grønnsakstilbudet i Nord-Norge

Fargerik kjøledisk med tomater, agurker, paprika og andre ferske grønnsaker.
EMBALLASJE: Agurker, paprika og andre grønnsaker ligger innpakket i plastfilm i norske dagligvarebutikker.

Nye EU-regler skal redusere plastbruken, men kan også forkorte holdbarheten og øke matsvinn på enkelte varer. Nå frykter Bama at reglene vil gjøre det vanskeligere å forsyne Nord-Norge med ferske grønnsaker.

Publisert Sist oppdatert

12. august trådte EUs nye emballasjeforordning formelt inn. Den forbyr blant annet engangs plastemballasje rundt frukt og grønnsaker som veier under 1,5 kg.

Det betyr at plastfilmen på både agurk, salat og paprika omfattes av forbudet.

Forordningen er en viktig del av EUs handlingsplan for sirkulær økonomi, og bidrar til å forbedre EUs forpliktelser overfor FNs bærekraftsmål. Målet er at emballasjeavfall skal reduseres med fem prosent på landsbasis innen 2030.

EU har gitt Norge frist til 2030 for å kvitte seg med plastemballasjen på disse grønnsakene.

EUs krav til Norge

Det er forbud mot å sette visse typer engangsemballasje på markedet, det gjelder:

  • hotell- og serveringsbransjen; engangs plastemballasje for mat og drikke som spises på stedet og porsjonspakninger i plast for sauser/fløte/sukker osv., miniatyr engangsemballasje for kosmetikk- og hygieneprodukter.

  • engangs plastemballasje som emballerer grupper av produkter i den hensikt å motivere forbruker til å kjøpe flere enheter.

  • engangs plastemballasje for enheter med mindre enn 1,5 kg av fersk frukt/grønnsaker i pakke for salg. Forordningen åpner for at det på nasjonalt nivå kan gjøres unntak for noen områder.

  • veldig lette plastbæreposer, dette er typisk poser som man har fersk frukt og grønnsaker i. Forbudet gjelder ikke for matvarer som selges i løsvekt når bruken bidrar til å redusere matsvinn.

Kilde: Regjeringen

Lange transportveier til Nord-Norge

Bama er den største aktøren som leverer frukt og grønnsaker til norske dagligvarekjeder. Grossisten leverer til mesteparten av Norgesgruppen, inkludert Kiwi, Meny, Spar og Joker, samt store deler av hotell- og restaurantbransjen i landet.

Smilende mann i mørk genser og lys skjorte foran hvit bakgrunn.
Direktør i Bama Packaging, Erik Hanseid.

Direktør Erik Hanseid i Bama Packaging forteller til High North News at Bama støtter emballasjeforordningen og arbeider aktivt med å utvikle nye og bedre løsninger.

– Samtidig som vi må være sikre på at løsningene fungerer optimalt. Vi skal forsyne hele landet med fersk frukt og grønt. De lange transportveiene til Nord-Norge gjør enkelte produkter særlig avhengige av beskyttelsen emballasjen gir, sier han.

Det nye regelverket får ingen direkte rettsvirkning i Norge før den blir tatt inn i EØS-avtalen og innført i norsk lov. Det skal etter planen skje våren 2027.

Hanseid understreker at de samarbeider med bransjen og myndighetene om å finne gode løsninger tilpasset norske forhold.

– En viktig del av arbeidet er å identifisere og dokumentere hvilken effekt emballasjen har på ulike produkter. Forskning gjennomført i samarbeid med Nofima viser at holdbarheten til slangeagurk reduseres med elleve dager når plastfilmen fjernes.

Han legger til at også paprika og salat kan være krevende å transportere over lange avstander uten riktig emballasje.

– Det er spesielt relevant for Nord-Norge, hvor avstanden er store og transporttiden lengre.

Stablede røde paprika i en grønnsaksdisk sammen med andre ferske grønnsaker.
Paprika er blant varene som omfattes av det nye EU-regelverket, dersom den ikke kommer på unntakslisten.

– Det går ikke

Mann i mørk frakk foran en moderne bygning med store vinduer.
Stortingsrepresentant Trygve Slagsvold Vedum (Sp) mener det haster å finne gode løsninger.

Under Arendalsuka understrekte Senterpartileder Trygve Slagsvold Vedum viktigheten av å bevare kvaliteten på varer i Nord-Norge.

– Alle er mot mer bruk av plast, men hvis det gjør at man ikke kan ha agurker og paprika i Hammerfest, så kan ikke EU-regelverket innføres. Det må EU få beskjed om. For det går ikke, sa han til Nettavisen i august.

Vedum, som tidligere var Norges landbruks- og matminister, poengterte at det allerede er krevende med en del disposisjoner av mat i Nord-Norge.

– Vi har jo egne ordninger sånn at vi støtter transport av melk, og vi gjør mange ting for å kunne forsyne hele landet med mat. Derfor må vi ta tak i det raskt for å finne en god løsning, sa han.

Økt matsvinn

Det er enda ikke avklart hvilke produkter som kommer på EUs unntaksliste. Hanseid mener agurk, paprika og salat bør være blant varene som kommer på listen.

– Vi mener at et dokumentert behov for å bevare holdbarheten må være avgjørende, noe myndighetene har signalisert støtte til i høringsutkastet om den nye emballasjeforordningen.

Uten plastfilm kan enkelte av grønnsaksvarene få kortere holdbarhet, noe som videre kan føre til økt matsvinn. Direktøren er derfor tydelig i sin sak:

– Når mat kastes, går også ressursene som er brukt til dyrking, kjøling, emballering og transport, til spille. Derfor må plastbruk, holdbarhet og matsvinn vurderes samlet, avslutter han.

Powered by Labrador CMS