næringsliv
Skal oppgradere dagens sjøfibersamband til Svalbard og levere teknologi til ny kabel
Space Norway har inngått en avtale med selskapet Ciena om å forlenge levetida til de eksisterende sjøfiberkablene til Svalbard, og samtidig implementere optisk teknologi i den nye kabelen Arctic Way.
I 2025 fikk det norske statseide selskapet Space Norway i oppdrag fra regjeringen å etablere et nytt sjøfibersamband til Svalbard og Jan Mayen.
Dagens to sjøfiberkabler til Svalbard har i utgangspunktet en estimert teknisk levetid til 2028. Den nye sjøfiberkabelen, kalt Arctic Way, skal etter planen kunne tas i bruk samme år.
Nå har Space Norway signert en kontrakt med det amerikanske fiberselskapet Ciena om å oppgradere de to eldre kablene og levere toppmoderne optisk teknologi til Arctic Way.
– Pålitelig samband er avgjørende i Arktis, der vår infrastruktur støtter kritiske aktiviteter, sier Pia Birgitte Bruhn, visepresident for kabelsystemer i Space Norway, i en pressemelding.
Med dette viser hun til at fiberforbindelsen er sentral for forskningsvirksomhet, satellittvirksomhet, næringsliv og sivilsamfunn på Svalbard.
– Ved å samarbeide med Ciena forlenger vi levetiden til våre eksisterende kabelsystemer til Svalbard, samtidig som vi forbereder Arctic Way for bruk. Denne investeringen vil styrke motstandsdyktigheten og kapasiteten til vårt undersjøiske nettverk og støtte regionens langsiktige sambandsbehov, fortsetter Bruhn.
Til back-up
Sjøfibersambandet til Svalbard, som eies av Space Norway, ble etablert i 2004. Etter kablenes tekniske ‘utgangsdato’ øker risikoen for feil og tjenestebortfall.
Men med den nå avtalte oppgraderingen forventer Space Norway at kablene vil være i drift flere år etter 2028 og kan fungere som en back-up for Arctic Way.
I 2022 ble den ene kabelen brutt trolig som følger av ytre påvirkning, men politiet henla saken på grunn av manglende bevis.
– Ciena er stolt over å ha blitt valgt av Space Norway for å muliggjøre pålitelig samband med høy hastighet i en av verdens mest strategisk viktige og utfordrende arktiske miljøer – og sikre kommunikasjon langt inn i framtida, sier Thomas Sørensen, visepresident for Global Subsea i Ciena.
– Organisasjoner som leverer kritisk samband i avsidesliggende og barske miljøer trenger infrastruktur bygget for motstandsdyktighet og langsiktig holdbarhet, legger han til.
Installeres av SubCom
Etter planen skal Arctic Way legges sommeren 2027 av det amerikanske selskapet SubCom.
Space Norway inngikk kontrakt med SubCom i fjor om å levere bunnkartlegging, design, kabelproduksjon og installasjon.
Konkret vil sjøfiberkabelen gå fra Bodø til et koblingspunkt i Norskehavet. Fra dette punktet vil en forgreining gå til Jan Mayen og en annen til Svalbard.
Jan Mayen, som per i dag kun har satellittforbindelse til omverdenen, vil for første gang få fibertilknytning til fastlandet.
For tida står Forsvarsbygg for oppføring av et nytt stasjonsbygg på Jan Mayen til rundt 1,5 milliarder kroner, med planlagt ferdigstilling våren 2027.