meninger
Arne O. Holm mener:
Fortidas nordområdepolitikere tyter ut av arkivene til Epstein
Kommentar (Tromsø): I ei lita uke skulle Arktis og nordområdene «dominere» det nasjonale og internasjonale nyhetsbildet. I stedet tøyt det tidligere nordområdepolitikere ut av arkivene til den overgrepsdømte edderkoppen Jeffrey Epstein.
Dette er en kommentar, skrevet av en redaksjonell medarbeider. Kommentaren gir uttrykk for skribentens holdninger.
Med nesten 1.500 deltakere, 150 av dem journalister fra hele verden, skulle årets utgave av Arctic Frontiers i Tromsø spre kunnskap om forsvar, næringsliv og mennesker i nord.
Som for eksempel statsminister Jonas Gahr Støre, som i sin tale snakket mer eller mindre direkte til både EU og USA. Om et Nato som var sterkt nok til å stå imot trusler utenfra, om nødvendigheten av beredskap i befolkningen og om økonomisk sikkerhet.
Spøkelsene
Spøkelsene fra fortida ville det, om enn ikke frivillig, annerledes.
For statsminister Jonas Gahr Støre og utenriksminister Espen Barth Eide må det føles dypt urettferdig.
Etter å ha vært i benektelsesmodus i flere år ble de plutselig kledd nærmest nakne av det amerikanske Justisdepartementet:
Thorbjørn Jagland, Børe Brende og Terje Rød-Larsen.
Spøkelsene fra fortida ville det annerledes.
Ett sinnrikt system av tidligere hemmeligholdte filer, hentet fra dypet av Epsteins misgjerninger og manipulasjon, strømmet bitvis inn i nyhetsbildet. En kontinuerlig strøm av oppdateringer om politikk og diplomati i skjønn forening med en overgripers ubegripelige evne til å manøvrere seg inn i den norske offentligheten.
Uten at offentligheten fikk vite det.
For meg ble det også et gjensyn med mitt eget liv som journalist i Dagbladets politiske avdeling eller som redaktør i Svalbardposten.
En pådriver
Som utenriksminister på begynnelsen av 2000-tallet var Thorbjørn Jagland en pådriver for det såkalte «Barentssamarbeidet», hvor handel og samarbeid med Russland i nord sto sentralt. Senere ble han stortingspresident, i samme periode som regjeringen Jens Stoltenberg, med Jonas Gahr Støre som utenriksminister, lanserte sin nordområdestrategi. Talene Jagland holdt handlet ofte om det som i ettertid er blitt et politisk mantra, om nordområdene som Norges viktigste strategiske satsingsområde.
Børge Brende, som i dag er leder for World Economic Forum, spilte som utenriksminister en hovedrolle i Høyres nordområdepolitikk. Han var fast gjest nettopp på Arctic Frontiers fra 2013 til 2017. Som utenriksminister la han i 2014, sammen med daværende statsminister Erna Solberg, fram rapporten Nordkloden. Det skjedde i Hammerfest.
Jeg var selv til stede og lyttet til nok en seanse hvor vi i nord spilte hovedrollen i nasjonal og internasjonal utvikling og verdiskaping.
Til stede var jeg også da Børge Brende som miljøvernminister i 2001 lanserte et av de viktigste grepene i moderne norsk Svalbardpolitikk, miljøloven. Loven ga Norge forsterkede styringsinstrumenter over den arktiske øygruppa.
Fiskesnusk
Statsminister på den tida var Kjell Magne Bondevik. Også han ble i ettertid forsøkt trukket inn i Epsteins edderkoppnett, men takket prisverdig nei.
Terje Rød Larsen, som var planleggingsminister i Thorbjørn Jaglands regjering, hadde en noe annen innfallsvinkel til nordområdene og nordnorsk næringsliv. Med svært tvilsomme metoder skulle han bygge opp en fiskeribedrift i Finnmark. Den endte brått og brutalt. Avsløringer, ikke minst i min egen avis Dagbladet, førte til at han måtte gå av som statsråd etter bare en snau måned i stolen. Økokrim ila ham sågar en bot på 50.000 kroner i avskjedsgave.
Jeg husker pressekonferansen 29. november 1996 da han varslet sin avgang. Fresende av bitterhet overfor pressen. Dette hadde han overhodet ikke fortjent, før veien gikk videre i diplomatiet og endte opp på fanget til Jeffrey Epstein.
Epstein-avsløringen har også uskyldige ofre med tilknytning til nord. Nylig gjennomførte prinsesse Ingrid Alexandra en sjarmerende turne i Finnmark. Slik kastet Kongehuset etterlengtet glans over både soldater og den samiske befolkning. Opplevelsen ble raskt overskygget av en strøm av meldinger og møter mellom hennes mor, kronprinsesse Mette Marit, og Epstein.
Børge Brende var fast gjest på Arctic Frontiers.
Lysere himmel
Det ryddes sjelden plass til nyheter fra og om nordområdene i nasjonale og internasjonale media. Konferansen Arctic Frontiers, med sitt oppbud av journalister, har alle forutsetninger for å slå en kile i det mer «urbane» nyhetsbildet.
Norske journalister som var i Tromsø denne uka kjempet en hard og urettferdig kamp om spalteplass med Epstein og kongefamilien. Etter å ha saumfart utenlandske media, er inntrykket det samme.
For våre fordums «helter» venter gransking, etterforskning og kanskje påtalemyndighetene.
Da er himmelen tross alt lysere for oss som bor og lever i nord.