home

Bellona: Klimaet kan bli taperen

– Det er utrolig naivt av Støre å tro at LNG-anlegget på Melkøya kan elektrifiseres med vindkraft innen 2030. Vi frykter at gasskraftverket fortsetter som i dag i lang tid framover, sier Bellonas Eivind Berstad i en pressemelding.

Tirsdag meldte Regjeringen at de vil elektrifisere Equinors gassanlegg på Melkøya utenfor Hammerfest. Samtidig lanseres en plan for betydelig utbygging av kraftproduksjon og nett i Finnmark.

Miljøstiftelsen Bellona mener at klimaet risikerer å bli taperen dersom regjeringen gambler på en urealistisk plan om kraftutbygging.

De mener at Regjeringens forutsetning for å gi grønt lys til Equinors planer om elektrifisering av Melkøya er at det bygges ut mer fornybar strøm enn gassanlegget trenger. Regjeringens mål er at det skal være nok strøm både til Equinor og til resten av Finnmark.

Statsminister Jonas Gahr Støre kalte planen «det største enkeltstående klimatiltaket besluttet av den norske regjering».

– Vi er skeptiske til realismen i forslaget til hvordan kraftsystemet i Finmark skal styrkes. Planen innebærer at gasskraftverket kan fortsette som i dag fram til 2033. Dette gjør det vanskelig å nå 2030-målet om 55 prosents reduksjon av klimagassutslippene. Hadde de satset på karbonfangst og -lagring ville sjansen for å nå 2030-målet vært mye større, sier Berstad, som er teamleder for CCS i Bellona.

LES OGSÅ: Regjeringen godkjenner elektrifiseringen av Melkøya-anlegget

Powered by Labrador CMS