Regjeringen vil samle Forbrukerrådet til tre større kontorer i Tromsø, Stavanger og Skien. Og med dette vil det etableres fem stillinger på Svalbard underlagt kontoret i Tromsø.
Planene er i gang
Skal det etableres fem nye heltidsstillinger?
Et hvert årsverk er bra
For snevre planer
Forbrukerrådet og Forbrukerombudet:
- Forbrukerrådet er en uavhengig interesseorganisasjon som skal hjelpe forbrukere og påvirke myndigheter og næringsliv til å ta hensyn til forbrukerne.
- Du kan kontakte Forbrukerrådet hvis du trenger hjelp i forbindelse med et kjøp du har gjort. De gir råd og mekler også mellom partene i klagesaker.
- Hvert år svarer Forbrukerrådet på nesten 100 000 henvendelser.
- Forbrukerombudet jobber også med å sikre forbrukernes interesser.
- Ombudet er en offentlig myndighet som blant annet overvåker reklame og markedsføring.Forbrukerombudet skal gjøre det enklere og tryggere å være forbruker.
- Du kan klage til Forbrukerombudet hvis du opplever at noen driver ulovlig markedsføring, telefonsalg eller liknende, men ombudet hjelper deg ikke hvis du for eksempel angrer på et kjøp.
- Forbrukerombudet behandler ca. 10 000 skriftlige henvendelser i året.