home

Finlands nye statsminister: – Vi må huske at Russland er vår nabo

Den ferske finske statsministeren Petteri Orpo (Samlingspartiet) talte mandag på landets årlige ambassadørmøte.

I talen fokuserte Orpo blant annet på sikkerhetspolitikk og Finlands nye Nato-medlemskap.

– Vi verner om vår uavhengighet og territorielle integritet. Vårt Nato-medlemskap er ikke rettet mot noen, men er der for å styrke vår og våre alliertes sikkerhet. Vi er klare for å gi og motta hjelp. Jeg håper at vårt naboland Sverige så snart som mulig får sitte ved samme bord som fullverdig medlem av Nato.

Statsministeren viste til Sverige som Finlands viktigste partner, og bemerket at også et tett nordisk samarbeid forsetter. Der pågår dessuten en innsats for å styrke samspillet mellom de nordiske og baltiske landene, påpekte han.

Orpo trakk òg fram at Finland «utvikler relasjonen til USA på overgripende og målrettet vis». Dette henspiller blant annet på Helsinkis forhandlinger med Washington D.C. om en bilateral forsvarsavtale.

I forlengelsen rettet statsministeren også et sideblikk mot øst.

– Samtidig som vi satser på Vesten, må vi huske at Russland er vår nabo. Vi må fortsatt sikre at det i vårt land finnes kunnskap om Russland og evne til å analysere utviklinger der, både nå og i framtida, sa han.

LES OGSÅ: Amerikansk luftstyrke til Lappland for samtrening med finske jagerfly

Powered by Labrador CMS