politikk

Regjeringen foreslår 6,5 milliarder kroner mer til Forsvaret i 2027

– Vi lever i en alvorlig og uforutsigbar tid. Forsvaret må bygges opp, sier forsvarsminister Tore O. Sandvik. Her er han på Porsangmoen i forbindelse med etableringen av nye avdelinger i Finnmarksbrigaden i august.
– Vi lever i en alvorlig og uforutsigbar tid. Forsvaret må bygges opp, sier forsvarsminister Tore O. Sandvik. Her er han på Porsangmoen i forbindelse med etableringen av nye avdelinger i Finnmarksbrigaden i august.

Samlet vil regjeringen bruke 191,7 milliarder kroner på forsvarssektoren i neste års statsbudsjett. I Nord-Norge planlegges blant annet investeringer i eiendom, bygg og anlegg for 3,65 milliarder kroner.

Publisert Sist oppdatert

I dag, onsdag, la Ap-regjeringen fram sitt forslag til statsbudsjett for 2027.

I forslaget økes forsvarsbudsjettet med 6,5 milliarder kroner i tråd med oppfølgingen av langtidsplanen for forsvarssektoren. 

Den samlede budsjettrammen er på 191,7 milliarder kroner. Med dette vil Norge bruke rundt 3,4 prosent av bruttonasjonalprodukt (BNP) på forsvarsformål til neste år.

– Nå ruster vi opp Forsvaret og styrker forsvarsevnen. Det innebærer investeringer i alle forsvarsgrener og over hele landet. Framover trenger vi materiell, bygg og anlegg, og vi trenger flere ansatte, vernepliktige og reservister. Ikke minst skjer dette i Nord-Norge, som er helt sentral for oppbyggingen av Forsvaret vårt, sier forsvarsminister Tore O. Sandvik (Ap) i en pressemelding.

Ifølge regjeringen vil Forsvaret med dette budsjettforslaget kunne opprettholde et høyt aktivitetsnivå, og øke bemanningen med rundt 750 fast ansatte, 900 reservister og 450 vernepliktige i løpet av 2027.

Eiendom, bygg og anlegg

Som Sandvik påpeker, skjer store deler av forsvarssatsingen i nord. Blant annet foreslår regjeringen forsvarsinvesteringer i eiendom, bygg og anlegg (EBA) i Nord-Norge på totalt 3,65 milliarder kroner.

Dette er også ment å skape ringvirkninger for lokalt og regionalt næringsliv. Både Forsvarsbygg og Forsvarsmateriell har fått tydelige føringer om å tilrettelegge for bruk av små og mellomstore bedrifter, og lokale og regionale leverandører.

Midlene fordeler seg slik over de tre fylkene:

  • 450 millioner kroner til EBA i Finnmark, hvorav 200 millioner kroner skal brukes ved Porsangmoen leir og 30 millioner kroner ved Høybuktmoen leir. Ved Høybuktmoen skal det blant annet anskaffes boliger. I tillegg skal det investeres i sensorer for militær luftromsovervåkning.

  • 1,8 milliarder kroner til EBA i Troms. Investeringene er knyttet til mottak av materiell og mer personell, samt forbedring av bokvalitet ved Bardufoss garnison, Ramsund orlogsstasjon og leirene Skjold og Setermoen.

  • 1,4 milliarder kroner til EBA i Nordland. Midlene skal gå til videre utbygging av Evenes flystasjon og mindre investeringer ved Elvegårdsmoen leir, kystvaktstasjonen på Sortland og Forsvarets operative hovedkvarter på Reitan. Ved Forsvarets base Bodø fortsetter etableringen av Natos luftoperasjonssenter. Det planlegges også investeringer i infrastruktur til sensorer for militær luftromsovervåkning.

Regjeringen setter av midler til nybygging og vedlikehold av eiendom, bygg og anlegg i nord. Her er nye boliger ved Setermoen leir som Forsvarsbygg overleverte til Forsvaret i september.
Regjeringen setter av midler til nybygging og vedlikehold av eiendom, bygg og anlegg i nord. Her er nye boliger ved Setermoen leir som Forsvarsbygg overleverte til Forsvaret i september.

Materiell

På materiellsiden planlegger regjeringen investeringer for nær ni milliarder kroner til de landbaserte styrkene.

Midlene vil hovedsakelig gå til kamp- og støttevogner til kampavdelinger og ingeniørstyrker, samt til nye stridsvogner med ammunisjon. Dette er materiell som primært vil leveres til Brigade Nord og Finnmarksbrigaden.

Videre settes det av rundt 100 millioner kroner til oppgradering av Bell-helikoptre til spesialstyrkene og Brigade Nord. Disse investeringene har sin hovedtyngde i Østfold og Troms.

Regjeringen vil også bevilge om lag 1,7 milliarder kroner til investeringer i luftvern, herunder materiell til NASAMS og kampluftvern i Hæren, samt anti-dronekapasiteter. Materiellet vil fordeles på Trøndelag, Nordland og Troms.

I tillegg planlegges investeringer i droner for overvåkning i landdomenet i Troms. På nasjonalt plan foreslår regjeringen å bruke 100 millioner kroner på å starte opp et nytt droneprogram. Dette skal styrke kompetanse, kapasitet og innovasjonsevne i Forsvaret, og koordinere gjennomføringen av dronestrategien for forsvarssektoren.

Et Bell-helikopter i Ofoten-regionen.
Et Bell-helikopter i aksjon i Ofoten-regionen.

FFI-etablering og ny oppskytningsrampe

Regjeringen foreslår å bevilge 20 millioner kroner til Forsvarets forskningsinstitutt (FFI) for etablering av en avdeling i Nord-Norge.

Avdelingen skal ha hovedlokasjon i Tromsø, og en tilleggslokasjon på Andøya. Denne teknologi- og kunnskapsintensive satsingen skal være rettet mot situasjonsforståelse og sensorteknologi i arktiske strøk – og styrke koblingen til næringslivet i nord.

Etableringen på Andøya skal også støtte opp under pågående satsing på droner og romaktivitet. Regjeringen vil bygge en ny oppskytningsrampe ved Andøya Spaceport til totalt 323,3 millioner kroner i 2027 for å styrke kapasiteten til satellittoppskytning. Samlet kostnad for dette grepet er forventet å være 646 millioner kroner fordelt på 2027 og 2028.

– I dagens sikkerhetspolitiske virkelighet har romhavna blitt en strategisk ressurs for Norge og Europa. Derfor legger vi nå til rette for økt kapasitet for å ivareta norsk og europeisk tilgang til verdensrommet, sier næringsminister Cecilie T. Myrseth (Ap).

Etableringen av oppskytningsrampen vil skje i regi av Forsvarsbygg, og Andøya Spaceport vil leie den av staten gjennom en langsiktig leieavtale. Forsvaret vil også ta over ansvaret for å sikre området rundt romhavna.

5. september ble bæreraketten Spectrum skutt opp fra Andøya Spaceport. Med dette ble satellitter for første gang sendt ut i verdensrommet fra europeisk fastland.
5. september ble bæreraketten Spectrum skutt opp fra Andøya Spaceport. Med dette ble satellitter for første gang sendt ut i verdensrommet fra europeisk fastland. Nå vil regjeringen øke romhavnas kapasitet ved å etablere en ny oppskytningsrampe.

Styrker forsvarskommunene

Regjeringens budsjettforslag inkluderer også styrking av forsvarskommunene i Nord-Norge. Det er satt av 15 millioner kroner til en ny ordning som skal gjøre disse bedre i stand til å ivareta forsvarssektorens behov når det gjelder areal, infrastruktur og tjenester.

Ordningen, som følger opp et pilotprosjekt i Sør-Varanger, Bardu og Målselv, skal også bidra til å forbedre samarbeidet mellom kommunene og forsvarssektoren om lokal samfunnsutvikling.

I tillegg foreslår regjeringen å forsterke planmiljøene i de tre nordnorske fylkeskommunene med 20 millioner kroner slik at de kan hjelpe kommunene med å tilrettelegge for prosjekter av stor samfunnsmessig betydning.

Militære behov i nord skal også understøttes gjennom investeringer i infrastruktur. Regjeringen vil bevilge 25 millioner kroner til økt redundans og utbygging av nye fibertraseer for bedre kobling mellom eksisterende føringsveier i Nord-Norge.

Statens vegvesen skal også prioritere tiltak for militær mobilitet på strekningene E6 Narvik-Setermoen og E10 Bjørnfjell.

Powered by Labrador CMS