livet i arktis
Byr på operaverdenes mest komiske fortelling
Våren 2027 setter Arktisk Filharmoni opp operaklassikeren Barbereren i Sevilla i et nytt og særegent samspill med flere institusjoner på Sør- og Vestlandet.
Verdens nordligste orkester, Arktisk Filharmoni, slår sine toner og krefter sammen med Kilden Opera i Kristiansand, Stavanger Symfoniorkester og Bergen Nasjonale Opera.
I fellesskap skal de produsere operaen Barbereren i Sevilla, med musikk av Gioachino Rossini. Verket er kjent som operaverdenens mest komiske fortelling – full av forelskelse, forviklinger og listige planer.
– Dette er første gang så mange institusjoner fra ulike deler av landet samarbeider om en stor produksjon, og det er veldig flott å ta del i et prosjekt som sørger for at publikum over hele landet får oppleve denne operaklassikeren, sier Trud Berg, administrerende direktør i Arktisk Filharmoni, i et presseskriv.
I Bodø presenteres operaen med full scenografi og regi i Stormen konserthus 8. april 2027. Dagen etter går turneen til Tromsø, der det grunnet begrensninger skal framføres en konsertversjon.
– Det er rett og slett fordi en produksjon av denne størrelsen ikke er mulig å gjennomføre i kulturhuset i Tromsø, men vi vil likevel at publikum skal få oppleve den fantastiske musikken og alle de dyktige solistene, påpeker Berg.
Varsler ‘poetisk slapstick’
I denne operaen møter vi den sjarmerende barbereren Figaro, som med kvikke replikker og snarrådige løsninger hjelper greven Almaviva med å vinne den vakre Rosinas hjerte.
Fortellingen skal synges på norsk av solister fra både Norge og Sverige.
Oppsetningen vil også ha en ny og leken vri da regien er ved en av Norges morsomste scenekunstnere, Vidar Magnussen. Han er kanskje mest kjent fra NRK-serien Side om Side, og gjorde sin regidebut i 2017 med musikalen The Book of Mormon.
Nå er han i gang med å forberede sitt grep på Barbereren i Sevilla, der handlingen foregår på midten av 1700-tallet.
– Jeg tenker meg at det blir mye poetisk slapstick inspirert av blant andre stumfilmhelten Buster Keaton. Samtidig vil forestillingen være tro mot den opprinnelige historien. Jeg kan love at dette blir både vakkert og morsomt, sier Magnussen.
Vil bygge opp varig samspill
I det store bildet er målet at det nye interregionale operasamarbeidet skal bli en bærekraftig modell for å dele kunstneriske ressurser og nå nye publikumsgrupper.
– Vi ønsker å ta et tydelig nasjonalt ansvar for å sikre operakunst av høy kvalitet og gjøre profesjonelle produksjoner tilgjengelige for store deler av landet, sier Eivind Gullberg Jensen, operasjef ved Bergen Nasjonale Opera og initiativtaker til samvirket.
– Allerede nå merker vi at dette bidrar til å bygge sterkere kulturelle bånd mellom regionene i sør, vest og nord. Vi håper dette er starten på et årelangt samarbeid, framholder Jensen.