– Mitt navn på inuktitut er Ningiukudluk, og statsminister; det betyr «sjefete liten gammel dame», sa Mary Simon og åpnet latterdøren hos publikum da hun formelt tiltrådte jobben som Canadas nye generalguvernør mandag morgen.
Den fremstående urfolkslederen og diplomaten ble utnevnt til stillingen i juli som landets første generalguvernør av urfolksavstamming noensinne, ifølge Nunatsiaq News.
Generalguvernøren er den britiske dronningens representant i Canada. Landet er et parlamentarisk demokrati og konstitusjonelt monarki, og dronning Elizabeth II er statsoverhode.
Generalguvernøren i Canada er ansvarlig for å utøve en rekke seremonielle og konstitusjonelle plikter, tjener som øverstkommanderende for militæret og representerer Canada i inn- og utland.