home

Grønlandsk parti vil gi helseansvar tilbake til Danmark

Det grønlandske partiet Atassut har foreslått å undersøke konsekvensene av å overlate ansvaret for helsetjenester tilbake til Danmark, skriver Sermitsiaq.

Atassuts medlem i den grønlandske selvstyreforsamlingen Inatsisartut, Bentiaraq Ottesen, hevdet allerede i juni at Grønland ikke evner å styre helsevesenet selv og derfor må vurdere å overlate det til Danmark igjen.

Forslaget møter motstand fra flere andre partier.

Grønlands helseminister Anna Wangenheim sier i et svarnotat at et flertall av befolkningen på Grønland ønsker selvstendighet, og at det å ha ansvar for stadig flere saksområder er en selvfølge for Grønland i prosessen mot økt selvstendighet.

Et flertall i Grønlands parlament Inatsisartut avviste å godkjenne forslaget, men et flertall ble enige om å sende forslaget til utvalgsbehandling.

Powered by Labrador CMS