Etter to anbudskonkurranser hvor ingen tilbud har vært innenfor de budsjetterte 670 millionene vurderer nå selskapet som har ansvaret for Grønlands flyplasser, Kalaallit Airports, at man står overfor et valg: Enten må man finne mer penger til flyplassutvikling, eller så må man korte ned lengden på rullebanen i Qaqortoq. Det skriver Sermitsiaq.
Naalakkersuisok Naaja Nathanielsen har nå mottatt en rapport som konkluderer med at den beste løsningen vil være å korte ned rullebanen fra 1500 meter til 1199 eller 1000 meter. Det vil være gjennomførbart innenfor vedtatte budsjettrammer, samt at det vil være den samfunnsøkonomisk beste løsningen.
Nathanielsen understreker at å endre banelengden vil måtte vedtas av parlamentet, Inatsisartut. Øvrige partier diskuterer nå saken, og noen av dem er villige til å endre banelengden.