home

Forskningsstasjonen gjenåpner på Grønland

Arctic Station på Grønland har gjenåpnet etter en grundig renovering. Det opplyser Københavns universitet i en pressemelding. I mer enn 100 år har stasjonen vært base for mange hundre forskningsprosjekter, som blant annet har hatt som mål å studere klimaendringer som ofte kan spores først i Arktis.

Selv om det i nyere tid har vært en del moderniseringer og utvidelser av Arctic Station, som ble grunnlagt i 1906, trengte stasjonen i 2018 en større oppdatering. Mer enn 100 forskere og studenter fra hele verden har ventet på at stasjonen igjen skal brukes som base for deres forskning på blant annet klima.

– I Arktis går den globale oppvarmingen tre til fire ganger raskere enn på resten av kloden, så interessen for å forske på Grønland har nærmest eksplodert med besøk av forskere fra Danmark, Norden og Grønland, og helt sikkert også fra de sterke forskningssentrene i USA, Tyskland og Japan, sier leder for Arktisk stasjon på Grønland, sjefkonsulent Morten Rasch fra Københavns universitet.

Powered by Labrador CMS