Den russiske nordflåten har oppgradert sitt missilsystem ved den norsk-russiske grensa. Russland har tidligere varslet mottiltak mot Globus II-radaren i Vardø.
Den russiske nordflåten har plassert ut det nye Bal-kystmissilsystemet på Sredny-halvøya ved Barentshavet, ifølge NRK. Kystmissilsystemet er designet for å ødelegge overflatemål i en avstand på opptil 150 kilometer.
Missilsystemet ligger 70 kilometer fra Vardø. Det var The Barents Observer som først meldte om saken. I mai varslet Russland mottiltak mot radaren som nå bygges i Vardø. Tidligere forsvarssjef Sverre Diesen tror ikke det er noen fare for at de nye missilene har noen mål i Norge.
- Vi terger russerne, sier seniorforsker Julie Wilhelmsen ved Norsk utenrikspolitiske institutt (NUPI), i følge NRK.
Wilhelmsens uttalelse kommer som en kommentar til at Russland nå har varslet en storstilt marineøvelse i havet vest for Norge, fra Mo i Rana og nordover.
Forsvarsminister Frank Bakke Jensen har flere ganger gitt uttrykk for at Russland ikke inviterer til godt naboskap med denne øvelsen.
Seniorforsker Wilhelmsen mener imidlertid at det er Norge som terger Russland ved å la amerikanske enheter bli stasjonert nærmere russegrensen enn tidligere. Hun sier til NRK at marinøvelsen er russernes måte å si fra på
- Norge bidrar til en utvikling russerne frykter, sier Wilhelmsen.
Wilhelmsen sier til Klassekampen at den russiske øvelsen i norske nærområder i april var et svar på storøvelsen Trident Juncture, og at neste ukes øvelse mest sannsynlig er det samme.