home

Åpnet ny internasjonal lufthavn i Nuuk

Torsdag landet det første transatlantiske flyet ved den nye internasjonale lufthavnen i Nuuk, Grønlands hovedstad.

– Dette er en gledens dag. Nye ruter er allerede på plass og planlagt, blant annet til New York. Vi er opprømte og ser fram til å ønske turister velkommen til vårt vakre land, skriver Grønlands departement for utenriksanliggender på X (Twitter).

Nå går for første gang an å fly direkte mellom Nuuk og København, Danmark. Direkteflygninger mellom Nuuk og Keflavík, Island, er også etablert. Tidligere var Kangerlussuaq lufthavn internasjonal hub for langdistanseflygninger.

I mars 2025 lanseres en ukentlig avgang fra Nuuk til Iqaluit, Canada – og i juni går startskuddet for en flyrute mellom Nuuk og Newark lufthavn i New York, USA.

Sesongbaserte direkteruter fra Nuuk til de danske byene Ålborg og Billund vil også etableres til neste år.

Innen utgangen av 2026 skal det dessuten åpne nye flyplasser i Illulissat og Qaqortoq i det sørlige Grønland.

Powered by Labrador CMS