home

Vil etablere industriell utviklingsarena for Forsvaret i Bjerkvik

I en pressemelding fra Nordland fylkeskommune kommer det fram at Fylkesrådet bevilger over 3,4 millioner kroner til Arena Nord Utvikling for å etablere en industriell utviklingsarena for Forsvaret på Elvegårdsmoen i Narvik kommune.

– Hvis Arena Nord Utvikling lykkes i arbeidet vil vi få etablert en ny type industri i nord, og potensialet for internasjonale leveranser er stort, sier fylkesrådsleder Elin Dahlseng Eide (Ap).

– Satsingen treffer godt tidsmessig. Den nye trusselsituasjonen i Europa etter Russlands angrepskrig mot Ukraina, gjør at Forsvaret ser på løsninger og muligheter for å utvikle et innovasjonssenter i Nord-Norge. Slik kan Forsvaret raskere nyttiggjøre seg ny teknologi og styrke sikkerhet og beredskap i nord, legger hun til.

I beskrivelsen av prosjektet peker Arena Nord Utvikling på fem viktige aktivitetsområder: Utdanning - Militær industriell virksomhet - Sivil industriell virksomhet - FOU Innovasjon og Infrastruktur.

– Dette er et godt utgangspunkt for at Forsvaret vil satse på Bjerkvik som et industrielt utviklingssenter, sier fylkesråd for plan og næring Linda Helen Haukland (KrF).

– Den gir prosjektet en kritisk viktig støtte, som bidrar til at arbeidet kan komme i gang. Ofoten er en forsvarsregion i Norge, og den industrielle utviklingsarenaen som nå planlegges vil forsterke og videreutvikle den kompetansen som finnes her hos oss, avslutter ordfører i Narvik Rune Edvardsen (Ap).

Powered by Labrador CMS