home

Statkraft vil ikke ha vindmøller til havs

Statkraft mener kostnadsnivået for vindmøller til havs er så høyt at Norge ikke bør satse på det, skriver Kyst og fjord. Havmøller er dyre å etablere, og kostnadsnivået er fire til seks ganger høyere enn prisen på landbaserte vindmølleanlegg.

Norge har ikke behov for denne kraften, og norske havområder er i all hovedsak for dype til bunnfaste løsninger. Derfor bør havvind utvikles i andre markeder, sier kommunikasjonssjef Lars Magnus Günther i Statskraft i følge avisen.

I 2017 solgte Statkraft seg ut av to britiske havvindprosjekter og er nå ute av alle slike prosjekter.

I 2017 vedtok Stortinget for tredje gang å åpne ett til to områder for flytende havvindkraft i norske farvann, og Norge har de siste årene satset tungt på å utvikle teknologi for havvindmøller. Ifølge analyser kan dette gi opptil 128.400 årsverk og skape verdier for inntil 117 milliarder kroner.

Powered by Labrador CMS