home

Canadas guvernørgeneral på statsbesøk i Finland

Tirsdag innledet Canadas guvernørgeneral Mary Simon et tredagers statsbesøk i Finland, og ble da mottatt av den finske presidenten Sauli Niinistö (Samlingspartiet).

De to har drøftet spørsmål rundt Canada og Finlands bilaterale relasjon, sikkerhet, klimaendringer og arktisk samarbeid. På en felles pressekonferanse la Niinistö vekt på hvor sårbart Arktis er for klimaendringer.

– Det er vår plikt til å gjøre vårt beste for å unngå en katastrofe i Arktis. Hvis vi mister Arktis, mister vi kloden. Vi har et stort ansvar for samarbeid på dette området, sa han.

I forlengelsen skal Simon og Niinistö på torsdag delta i en panelsamtale om klimaendringenes innvirkninger i Arktis ved Arktikum vitensenter i Rovaniemi, Nord-Finland. Der skal også Simon få en presentasjon av samisk språkopplæring og besøke Lappland luftkommando.

Med hensyn til sikkerhet, takket den finske presidenten igjen for at Canada var først ute med å godkjenne Nato-søknadene til Finland og Sverige. De to ga begge uttrykk for at de ser fram til å utvikle samarbeidet rundt sikkerhet og forsvar over Atlanterhavet som partnere og framtidige allierte.

– Vi trenger å styrke transatlantisk samarbeid for å sikre vår kollektive sikkerhet, forsvare våre demokratier og bevare den internasjonale regelbaserte ordenen, uttalte Simon.

– Canada og Finlands langvarige vennskap er basert på folk-til-folk-forbindelser, felles verdier og framfor alt tillit. Vi har gjensidig tillit til at vi tar riktige grep, enten det gjelder klimaendringer, fred og sikkerhet, demokrati og menneskerettigheter, multilateralisme og Arktis, fortsatte hun.

Guvernørgeneralen representerer Canadas formelle statsoverhode, kong Charles III, og har hovedsakelig representative og seremonielle oppgaver.

Powered by Labrador CMS