næringsliv

- Sametingets opptreden er rystende og undergravende

Både ordfører Terje Wikstrøm i KLvalsund kommune og direktør Øystein Rushfeldt i Nussir er rystet over Sametingets bruk av 1,4 millioner kroner på PR-byrå for å motarbeide Nussir og regjeringens vedtak om utslippstillatelse for gruveselskapet til Repparfjorden.

- Rammer og svikter sjøsamene

Ordfører Terje Wikstrøm (A) i Kvalsund er mildt sagt forbannet over det han mener er Sametingets totale svikt overfor sjøsamiske interesser.










- Ekstremt og rystende

- Dette er ekstremt, og langt utenfor det Sametinget skal drive med. Sametinget er jo ikke en særinteresseorganisasjon eller en NGO.











Brukte 1,4 millioner på PR-byrå mot regjeringen og Nussir


Det var 16. mai High North News kunne avsløre at Sametingsrådet har betalt nærmere 1,5 millioner kroner til PR-byrået Burson-Marsteller for å motarbeide gruveselskapet Nussirs planer om å gjenstarte gruvedrift i Kvalsund - og Klima- og miljødepartementets vedtak om å gi utslippstillatelse til gruveselskapet.





Strategien som Burson-Marsteller presenterte for Sametingsrådet i forkant av Stortingsvalget i 2017 hadde ett klart og uttalt mål: Å stoppe Nussir.

Ettersom vedtaket i departementet ikke er mulig å omgjøre skal vi gjøre det vanskelig for regjeringen å stå inne for saken i et valgår” var et av hovedbudskapene fra PR-selskapet.



Powered by Labrador CMS