næringsliv
Utbetalingene fra Havbruksfondet klart: Store summer fordelt langs kysten
Kommuner og fylkeskommuner med oppdrettsvirksomhet får tildelt over 1,4 milliarder kroner gjennom Havbruksfondet. Blant fylkeskommunene i nord ligger Nordland på topp.
Nærings- og fiskeridepartementet la mandag fram oversikten over utbetalingene fra Havbruksfondet 2025.
Der kommer det fram at kommuner og fylkeskommuner med oppdrettsvirksomhet får utbetalt over 1,4 milliarder kroner.
– Dette betyr mye for kysten. Gjennom Havbruksfondet sikrer vi at lokalsamfunn som stiller sjøareal til disposisjon for oppdrett får ta del i verdiskapingen. Pengene gir kommunene større handlingsrom til å investere i velferdstjenester og lokal utvikling for innbyggerne, sier fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss (Ap).
Ingen auksjon i 2025
Havbruksfondet fordeler kommuner og fylkeskommuners andel av inntektene fra oppdrettsnæringen. Utbetalingene fordeles med 80 prosent til kommuner, og 20 prosent til fylkeskommuner med oppdrettsvirksomhet.
For fylkeskommunene i nord ser utbetalingene slik ut:
- Nordland: 57,6 millioner kroner
- Troms: 42,8 millioner kroner
- Finnmark: 28,7 millioner kroner
Inntektene til fondet kommer fra salg av ny tillatelseskapasitet til oppdrett, samt fra produksjonsavgiften på oppdrett av laks.
I 2025 har det ikke vært auksjon av nye oppdrettstillatelser og utbetalingen er derfor lavere enn året før.
Auksjoner holdes annet hvert år, og det er derfor naturlig å se utbetalingene gjennom Havbruksfondet i sammenheng over to år. Til sammen utbetales over 6,1 milliarder kroner i 2024 og 2025, opplyser departementet.
– Utbetalingen kommer uten bindinger, og kommunene står fritt til selv å vurdere hvordan pengene best bidrar til å skape velferd for sine innbyggere, sier fiskeri- og havministeren.
Fiskeridirektoratet gjennomfører utbetalingen. Dette vil skje så fort som mulig.