Relatert innhold
Danske, amerikanske og canadiske jagerfly trener over Grønland
To danske F-35-kampfly landet onsdag for første gang på Grønland, på Kangerlussuaq lufthavn, melder KNR.
Der trener de sammen med amerikanske F-16- og canadiske F-18-fly.
En F-35-pilot sier til det danske forsvaret at de arktiske forholdene stiller særlige krav til operasjonene. Været kan være hardt og skiftende, samtidig som det er langt mellom flyplasser.
Operasjonen støttes også av et fransk lufttankingsfly, et dansk overvåkingsfly og et Nato AWACS-fly.
USAs president Donald Trump har tidligere kritisert Danmark for manglende sikkerhetstiltak på Grønland, med henvisning til Russland og Kina.
Statsminister Jonas Gahr Støre besøker Canada
Canadas statsminister Mark Carney tar imot Norges statsminister, Jonas Gahr Støre, i Ottawa, Ontario fra 20. til 21. september.
Under besøket vil lederne diskutere muligheter for å styrke det canadisk-norske partnerskapet på tvers av viktige sektorer, som energi, kritiske mineraler og teknologi – inkludert kunstig intelligens og romfart, står det i en pressemelding.
«Statsminister Carney og statsminister Støre vil også fremme Canadas og Norges forsvars- og sikkerhetspartnerskap. Som arktiske nasjoner og Nato-allierte vil de diskutere innsatsen for å styrke sikkerhet og motstandskraft i Arktis og Nord-Atlanteren, modernisere våre forsvarskapasiteter og styrke sikre og robuste forsvarsforsyningskjeder som støtter vår kollektive sikkerhet,» står det i en pressemelding.
– Canada og Norge er sterke partnere med voksende bånd innen energi, forsvar og teknologi. Jeg ser frem til å være vertskap for statsminister Støre når vi utdyper vårt økonomiske forhold, styrker Nato-alliansen og skaper nye muligheter for canadiske og norske arbeidere og bedrifter, sier statsminister Carney.
Sverige og Finland fordyper samarbeidet i nordområdene
Sjef for forsvarskommandoen i Finland, generalløytnant Vesa Virtanen, besøkte Boden i Sverige tidligere i september.
Temaet for besøket var finsk-svensk forsvarssamarbeid (FISE), spesielt i lys av Natos framskutte landstyrke i Finland (FLF Finland).
Som HNN har rapportert, ble Natos framskutte landstyrke i Finland (Forward Land Forces Finland, FLF) offisielt opprettet under en seremoni i Boden i juni 2026.
Kjernen i NATOs framskutte landstyrke i Finlnad er en kampgruppe i Norrbottensbrigaden i Boden i Nord-Sverige. Den vil kunne rykke raskt til finsk Lappland for å utføre operasjoner under et multinasjonalt stabselement i Rovaniemi.
Sjef for forsvarskommandoen i Finland inspiserte kampgruppen og møtte sjefen for avdelingen.
– Enheten spesialiserer seg på arktiske forhold, noe som er viktig ikke bare for Finland, men for hele Alliansens avskrekking og forsvar. Jeg ble imponert over å se den trente og motiverte enheten i aksjon, sa generalløytnant Virtanen.
– Samarbeidet vårt med Sverige har utviklet seg jevnt og trutt, noe vi nå kan se som konkrete skritt i operativ planlegging og aktiviteter. Jeg vil takke svenskene for deres engasjement. Finland og Sverige jobber side om side, og vi er sterkere sammen, konkluderte han.
Under besøket hadde generalløytnant Virtanen og vertene også bredere samtaler om utvikling av bilateralt samarbeid, og samarbeid i nordområdene. Samtalene omfattet også samarbeid om overvåking og ivaretakelse av territoriell integritet.
Reuters: Russland trente med nytt hemmelig våpen nær Svalbard
I vår simulerte russiske ubåter utplassering av ny teknologi for å deaktivere undersjøiske kabler nær Svalbard. Den russiske øvelsen ble imidlertid avslørt og hindret av Norge, Storbritannia og USA, sier anonyme vestlige tjenestemenn til Reuters.
Mer utdypende skal øvelsen ha blitt gjennomført av Russlands hoveddirektorat for dypvannsforskning (GUGI).
I april offentliggjorde Storbritannia og Norge at de hadde overvåket russiske ubåter fra Kolahalvøya som forsøkte å kartlegge undersjøisk infrastruktur i Nord-Atlanteren. Oppdagelsen av det nye våpenet nær Svalbard og USAs deltakelse har ikke vært omtalt tidligere.
Finsk personell skal delta i den dansk-ledede øvelsesserien Arctic Endurance
Personell fra det finske forsvaret vil delta i den dansk-ledede øvelsesserien Arctic Endurance 26 i høst.
Det fremgår av en pressemelding fra det finske forsvaret.
«Finland opprettholder en aktiv holdning som Nato-medlem, og deltar i å styrke sikkerheten i Arktis sammen med sine allierte. Deltakelse i øvelseskomplekset vil utvikle det finske forsvarets interoperabilitet, informasjonsutveksling og kompetanse i det arktiske operasjonsmiljøet», heter det i pressemeldingen.
Øvelsesserien Arctic Endurance ledes av Danmark i tett koordinasjon med den grønlandske regjeringen, Naalakkersuisut.
Arctic Endurance er del av Nato aktiviteten Arctic Sentry.
Nato-aktiviteten for økt årvåkenhet, Arctic Sentry, ble lansert i februar 2026 og har til hensikt å styrke alliansens tilstedeværelse i den arktiske regionen.
Norge myker opp egne restriksjoner på alliert overvåkning i nord
Norge har lempet på begrensningene som tidligere hindret allierte overvåkningsfly i å følge russiske atomubåter fra baser på Kolahalvøya, skriver Barents Observer.
Endringen innebærer at allierte nå kan operere nærmere norske områder enn før, så lenge oppdragene er koordinert med norske myndigheter.
Justeringen kommer etter økt alliert behov for situasjonsforståelse i Barentshavet og et mer krevende sikkerhetsbilde i nord.
Norske myndigheter understreker at praksisen fortsatt skal være kontrollert og forutsigbar.
Diskuterte sikkerhet i nord med ny britisk forsvarsminister
Norges forsvarsminister Tore O. Sandvik hadde torsdag sin første telefonsamtale med den nye britiske forsvarsministeren Wes Streeting,
På telefonmøtet sto sikkerhetsutfordringer i nordområdene og tettere forsvarssamarbeid høyt på agendaen, melder Forsvarsdepartementet i en pressemelding.
– Norge og Storbritannia har sterke kulturelle, geografiske og historiske bånd. Sammen har vi stått skulder til skulder gjennom de 77 årene Nato har eksistert. Vi er nå godt i gang med å utvide det allerede sterke og nære forsvarssamarbeidet vårt, sier forsvarsminister Tore O. Sandvik og legger til:
– Sammen styrker vi Natos forsvarsflanke i Arktis og nordområdene for å trygge Norge og våre allierte i en urolig tid.
Et av hovedtemaene som ble diskutert var videre styrking av det strategiske forsvarssamarbeidet mellom Storbritannia og Norge gjennom Lunna House-avtalen. Denne ble undertegnet i desember 2025 og er den mest omfattende forsvarssamarbeidsavtalen som Norge og Storbritannia har inngått i nyere tid.
Sandvik og Streeting snakket også om behovet for fortsatt støtte til Ukraina og europeiske bidrag til Nato og det nord-europeiske sikkerhetssamarbeidet Joint Expeditionary Force (JEF).
Ny forsvarsminister i Storbritannia
Den britiske statsministeren Keir Starmers kontor bekreftet torsdag utnevnelsen av en ny forsvarsminister.
Den nye forsvarsministeren, Dan Jarvis, tiltrer etter at John Healey kunngjorde at han trekker seg fra ministerposten.
I et brev til statsministerens kontor uttrykker Healey misnøye med manglende bevilgninger til det britiske forsvaret i en tid med økende trusler.
Arktiske allierte i Nato med felles uttalelse om arktisk sikkerhet
I forbindelse med møtet mellom Natos utenriksministre i Helsingborg i Sverige på fredag, har de arktiske allierte i Nato vedtatt en felleserklæring om sikkerhet i Arktis.
De arktiske allierte; Canada, Finland, Island, Norge, Sverige, USA og Kongeriket Danmark, inkludert Grønland og Færøyene, er enige om å utvide dialogen om sikkerhetsutfordringene i Arktis og i nordområdene.
– De arktiske allierte erkjenner sikkerhetsutfordringene og de økonomiske mulighetene i Arktis og i nordområdene, og møttes for å diskutere vår innsats for å bygge en trygg og velstående region, står det i uttalelsen.
– Arktis er raskt i ferd med å bli en sfære av økende geopolitisk strategisk betydning. Med Russlands økte militære aktivitet og Kinas voksende strategiske interesse, søker vi å styrke stabiliteten i den arktiske regionen.
Det bemerkes videre at de arktiske allierte styrker militær tilstedeværelse, overvåkingskapasiteter og felles trening i regionen. De understreker videre at de gjør dette på en koordinert og kalibrert måte.
– Vi støtter Natos økte tilstedeværelse i regionen gjennom aktiviteter som Arctic Sentry, Iceland Air Policing og Forward Land Forces Finland, samt den pågående styrkingen av Joint Forces Command i Norfolk, en ny CAOC i Norge og den pågående moderniseringen av Norad [den nordamerikanske luftforsvarskommandoen, red.anm.]
– Med nye muligheter som åpner seg og nye utfordringer som dukker opp, er et nært samarbeid om arktisk sikkerhet og økonomisk utvikling mellom våre nasjoner viktigere enn noensinne – ettersom Europa og Canada påtar seg et større ansvar for avskrekking og forsvar i regionen.
De arktiske landene erkjenner også viktigheten av økonomisk- og ressursutvikling i Arktis og har gitt eksperter i oppgave å koordinere tettere om disse spørsmålene, inkludert forskningssikkerhet, screening av investeringer og modernisering og beskyttelse av kritisk infrastruktur.
– Vi ser frem til å fortsette å samarbeide for å nå vårt felles mål om et trygt, velstående og fredelig Arktis, konkluderer uttalelsen.
Britisk hangarskip skal øve utenfor norskekysten
Det britiske hangarskipet HMS Prince of Wales kommer til Norge i forbindelse med alliert øvingsaktivitet. Det opplyser Forsvaret i en pressemelding.
Det Portsmouth-baserte hangarskipet får følge av to andre fartøy, og er på vei mot norske farvann. Sammen skal fartøyene delta i øvelser med Nato og Joint Expeditionary Force (JEF) gjennom hele deployeringen, som et bidrag til det kollektive forsvaret av regionen.
Styrken skal blant annet operere i fjordområdene utenfor Bergen, hvor det skal gjennomføres øving.
Deretter flyttes fokuset nordover mot operasjoner i nordområdene og på åpent hav, hvor styrken skal delta i Natos største antiubåtøvelse i Nord-Europa, Dynamic Mongoose.
– At et hangarskip som HMS Prince of Wales trener i norske farvann, viser hvor viktig nordområdene er for våre allierte. Storbritannia og Royal Navy er blant dem vi samarbeider aller tettest med, sier viseadmiral Rune Andersen, sjef Forsvarets Operative Hovedkvarter. Han legger til at øvelsene styrker evnen til samvirke og gjør at britene blir bedre kjent med operasjonsmiljøet i nord.
Den kanadiske utenriksministeren etterlyser permanent Nato-tilstedeværelse i Arktis
På onsdag sa den kanadiske utenriksministeren Anita Anand at NATO må rette fokuset mot nord på en stor forsvars- og sikkerhetskonferanse i Ottawa onsdag.
– I august i fjor tok jeg opp at vi må sikre at Nato har tiltak som er rettet mot arktisk sikkerhet og beskyttelse, og mine utenriksministerkolleger rundt det bordet, de nordiske fem, var helt enige med meg, sa Anand.
De nordiske fem består av Danmark, Island, Norge, Finland og Sverige.
Anand sa at Canada ønsker en arktisk Nato-strategi som er mer omfattende enn Arctic Sentry-oppdraget som ble lansert tidligere i år, og at det inkluderer en permanent tilstedeværelse i regionen.
Hun sa at hun planla å diskutere emnet med Natos generalsekretær Mark Rutte senere på dagen.
Nato-hovedkvarter til Rovaniemi
Hovedkvarteret til Natos framskutte landstyrke i Finland skal etableres i Rovaniemi.
Mer spesifikt er det snakk om et multinasjonalt stabselement som legges til den nordfinske byen.
Som HNN har omtalt er Nato i gang med å etablere en militær tilstedeværelse i Finland, som del av alliansens framskutte styrker (Forward Land Forces, FLF). Dette skal bidra til å styrke avskrekking og forsvar i nordområdene og Arktis.
Det er den finske Jegerbrigaden som vil være vertskap for denne styrken, som skal lokaliseres både i Sodankylä og Rovaniemi.
Videre har Sverige påtatt seg ledelsen for det framskutte nærværet, mens Storbritannia, Frankrike, Danmark, Norge og Island har annonsert sin deltakelse
USA trekker kampfly fra Cold Response
Det norske forsvaret bekrefter overfor avisa Fremover at USA trekker store deler av sine planlagte luftstyrker som skulle delta på øvelsen Cold Response i mars.
Bakgrunnen for omdisponeringen er den spente situasjonen mellom USA og Iran i Midtøsten.
– De amerikanske styrkene har vi fått beskjed om i dag ikke kommer. De skal andre steder i verden, bekrefter oberstløytnant Espen Solemdal overfor Fremover.
Cold Response 2026 foregår i mars. Under øvelsen skal tusenvis av norske og allierte soldater trene på å forsvare Norge og alliansens nordlige flanke.
Hovedkvarter til framskutt Nato-styrke i Finland legges til Rovaniemi
Hovedkvarteret til Natos framskutte landstyrke i Finland skal etableres i Rovaniemi.
Mer spesifikt er det snakk om et multinasjonalt stabselement som legges til den nordfinske byen.
Som HNN har omtalt er Nato i gang med å etablere en militær tilstedeværelse i Finland, som del av alliansens framskutte styrker (Forward Land Forces, FLF). Dette skal bidra til å styrke avskrekking og forsvar i nordområdene og Arktis.
Det er den finske Jegerbrigaden som vil være vertskap for denne styrken, som skal lokaliseres både i Sodankylä og Rovaniemi.
Videre har Sverige påtatt seg ledelsen for det framskutte nærværet, mens Storbritannia, Frankrike, Danmark, Norge og Island har annonsert sin deltakelse
Danmark bidrar med kampfly til Arctic Sentry
Danmark skal bidra med fire F-35-kampfly til Nato-oppdraget Arctic Sentry som skal styrke sikkerheten i Arktis, opplyser Danmarks forsvarsminister.
Det skriver TV2.
Bidraget til Arctic Sentry blir Danmarks første, og flyene er allerede en del av øvelsesplanene, sier forsvarsminister Troels Lund Poulsen.
Torsdag ble det kjent at Sverige sender jagerfly til Grønland og Island som del av forsvarssamarbeidet i Arktis gjennom Nato som ble annonsert onsdag.
Oppdraget skal styrke alliansens nærvær i Arktis og er en del av avtalen som tok brodden av spenningen internt i alliansen da USAs president Donald Trump gjorde fremstøt for at USA skulle overta Grønland. Det er første gang Nato samler alt de gjør i Arktis under én kommando.